Gim2 (Gizman2) - blog z życia codziennego i nie

Marzec 2017

Czy jesteś introwertykiem?

Fotograf to z natury zwierzę introwertyczne – taką opinię, jak sądzę, mają o nas niektórzy – może nawet my sami o sobie tak myślimy.

Włóczymy się często samotni godzinami, zamykamy się w zaciemnionych pomieszczeniach, albo przesiadujemy przed komputerem obcując tylko ze zdjęciami, bądź czytając inspirujące (jak sądzimy) teksty około-fotograficzne.

Jednak mimo wszystko fotografia to dyscyplina społeczna i zauważyłem jedną prawidłowość.

Otóż siedzę sobie teraz w pięknym mieście na kilkudniowym plenerze i kiedykolwiek słucham i obserwuję wracających po całym dniu fotografowania kolegów, zawsze znajduję tam jakiś akcent świadczący o nawiązanej więzi z przypadkowo poznanymi ludźmi. A to jeden opowiada o tym, co usłyszał, drugi poznał niezwykle ciekawą historię jeszcze ciekawszej osoby, trzeci wpakował się do czyjegoś domu, i tak dalej, i tak dalej.

Owszem, często zdarza się, że za fotografem czai się podglądacz, którego ogarnia wręcz panika, jak ma się do kogoś otworzyć, zagadać, czy spojrzeć w oczy. Ale ogólnie – jakoś mam wrażenie, że otaczam się ludźmi niezwykle wrażliwymi. A nie dość, że wrażliwymi, to jeszcze zwykle otwartymi na słuchanie.

Czy to fotografia tak „uczłowiecza”, czy za fotografię biorą się po prostu zazwyczaj specyficzni ludzie?