Gim2 (Gizman2) - blog z życia codziennego i nie

Luty 2017

Sfotografuj Trudne Tematy

Nie do końca pamiętam, gdzie znalazłem te zdjęcia, ale muszę powiedzieć, że na pewno było to dalej niż 12 dni temu. Nadal robią na mnie wrażenie.

To jest kawał dobrej, fotograficznej roboty, ktora potrafi wzbudzić we mnie emocje, jakie dawno fotografia nie wzbudziła. Ale być może tylko u mnie, nie wiem.

Tak czy siak zastanawia mnie – jak się robi tak duży i trudny materiał?

Żeby nie było, że trzymam w niepewności: chodzi mi o Trapped – Mental Illness in America’s Prisons, autorstwa Jenn Ackerman.

Szpitale psychiatryczne to sprawa dość delikatna, a tu dochodzi jeszcze to, co się z nimi stało, całe przeobrażenie ich w okrutne więzienia. Cała sprawa tego, jakie panują relacje, jak trudne są tam przypadki – to wszystko “wyłazi” wręcz do mnie z tych obrazów.

Nie wiem, może i jestem dziwny, ale łatwiej mi zrozumieć fotografowanie nieszczęć ludzkich podczas zamieszek wojennych – tam adrenalina, o ile wierzyć fotografom wojennym, daje kopa i jakoś leci. Tutaj – wyobrażam sobie szarość codzienności, często nieartykułowane dźwięki i wiszące w powietrzu nieszczęście. Do diabła, kim trzeba być, żeby zrobić taki materiał? Czy niezwykle wrażliwym i empatycznym człowiekiem – by wracając, skończywszy projekt popaść w depresję, czy też raczej lepiej jest nosić na sobie grubą skórę, izolującą od ludzi i tych wszystkich emocji na rzecz traktowania pacjentów w kategorii obiektów wypełniających kadr?

Jak to się robi, jak??

Co się dzieje z czernią i bielą?

Co jest, kurde?
Wiecie, co to fotografia czarno-biała? To taka fotografia, gdzie się stosuje odcienie szarości. Wiecie dlaczego istnieje? Bo ma ku temu uzasadnione powody. Jak już pisałem, fotografia czarno-biała to świadomy wybór fotografa. Wybór przed zrobieniem zdjęcia!
I co, psiakrew się dzieje z fotografią czarno-białą?
Ano są tacy, którzy ją grzebią za życia.

Wchodzę. Rzucam okiem. Klikam w jeden link, drugi, trzeci. Wszędzie kolorowe zdjęcia!
No ludzie, w mordę jeżozwierza, kupiliście sobie cyfrówki i już zapomnieliście, jak czerń i biel jest piękna?

Kolor jest w porządku, ale proszę, błagam! nie porzucajcie czarnobieli, szczególnie wy, którzy potraficie robić dobre zdjęcia!!!